kolumny aktywne

Mocne brzmienie - dobra jakość dźwięku
Słuchawki planarne vs. dynamiczne – jakie wybrać?

Ludzie wybierają słuchawki patrząc na różne ich cechy. Dla jednych będzie ważne to, aby były one małe i dało się je włożyć do kieszeni. Inni zdecydują się na słuchawki duże, które nie będą męczyły uszu, ale ważne będzie dla nich to, aby były one lekkie. Prawda jest taka, że większość ludzi choć patrzy na jakość dźwięku, to jednak nie jest w stanie wychwycić niewielkich różnic jakie są między słuchawkami planarnymi a dynamicznymi, więc bardziej patrzą na funkcjonalność słuchawek. Jednak jeśli ktoś jest audiofilem, to może się okazać, że bez trudu wychwyci różnice w brzmieniu tych słuchawek, nawet jeśli dla większości słuchaczy są one niezauważalne.

Czym się różnią?

Jeśli chodzi o słuchawki planarne to możemy być pewni, że będziemy mogli słuchać czystego dźwięku o naturalnym brzmieniu.

To oznacza, że korzystając z tego typu słuchawek będziemy czuli się trochę tak, jakbyśmy przebywali na koncercie. Niestety korzystając ze słuchawek dynamicznych nie jesteśmy w stanie uzyskać takiego efektu. Ważne jest tutaj również to, że słuchawki planarne oferują nam niesamowitą możliwość wychwycenia dźwięków każdego instrumentu, a to oznacza, że doznania słuchowe jakie będziemy tutaj mieli, będą na znacznie wyższym poziomie.

Co jeszcze warto wiedzieć

W słuchawkach planarnych mamy zastosowany płaski przewodnik w polu magnetycznym, co powoduje, że znajdują się pomiędzy słuchawkami elektrostatycznymi, od których są gorsze, ale jednocześnie są lepsze od słuchawek dynamicznych. Poza tym dynamiczne są mniejsze i lżejsze niż planarne, a więc to także warto wziąć pod uwagę, zwłaszcza jeśli planujemy, że z takich słuchawek będziemy korzystać przez kilka godzin. Słuchawki planarne są droższe, cięższe i większe niż słuchawki dynamiczne, ale jednocześnie oferują nam lepszą jakość dźwięku.

Z kolei jeśli zależy nam na basie, to w słuchawkach planarnych go nie usłyszymy, za to w tych dynamicznych już jak najbardziej tak.